Podstawowe informacje o 1% podatku

Informacja Ministerstwa Finansów na temat 1%

https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/dla-opp/opp-jako-beneficjent-1proc

 

Podaruj 1 %

Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, podatnik płacący podatek dochodowy od osób fizycznych może przekazać 1 % ze swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Organizacja powinna znajdować się na oficjalnej liście uprawnionych Organizacji Pożytku Publicznego w Polsce. Wyboru Organizacji możesz dokonać Tutaj

Aktualnie podatnik chcący przekazać 1% podatku w zeznaniu rocznym wpisuje w odpowiednio zaznaczone pola, numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) organizacji oraz przekazywaną kwotę. Należy pamiętać, że kwota która przekazujemy nie może przekroczyć jednego procenta naszego podatku. W przypadku złego wypełnienia pól związanych z przekazywanym 1% pieniądze nie będą przekazane na rzecz wybranej przez nas organizacji.

 

Kto może przekazać 1% podatku?

- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),

- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,

1% mogą przekazać również emeryci i renciści. Mogą to zrobić na dwa sposoby:

1. samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS,

2. wypełniając specjalny PIT-OP który pozwala im na wskazanie organizacji pożytku publicznego, bez konieczności samodzielnego rozliczenia z urzędem skarbowym (zobacz PIT-OP.Emeryt przekazuje 1%).  

 

Wniosek o przekazanie 1% może być złożony w zeznaniu: - PIT-28, w części M i N formularza, - PIT-36, w części O i P formularza, - PIT-36L, w części N i O formularza, - PIT-37, - PIT-38, w części G i H formularza, - PIT-39, w części G i H formularza.

 

Więcej o odliczeniach 1%: tutaj.