Ekospołeczni. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o byciu „eko”, ale baliście się zapytać

Ekologia, współpraca i dobra zabawa - Ekospołeczni w gminie Zielonki

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki po raz kolejny zdobyło finansowanie na ważne dla mieszkańców działania związane z ekologią. Projekt "Ekospołeczni. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o byciu Eko, ale baliście się zapytać" został wybrany do dofinansowania w ramach zadania publicznego realizowanego na podstawie programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2019, a jego realizacja potrwa 2 lata (do listopada 2020 r.). Biorąc pod uwagę, że jedynie ok 7% spośród wszystkich złożonych wniosków o dofinansowanie zostało wybranych do realizacji (w całym kraju złożonych zostało ponad 3500 wniosków) uzyskanie dofinansowania na kwotę 157.206 zł na realizację działań integrujących i ekologicznych w gminie Zielonki, to naprawdę spory sukces.

Czego możemy się spodziewać w ramach realizowanego projektu? Zaplanowane działania mają na celu integrację mieszkańców wokół ważnego dla nas wszystkich tematu jakim jest ekologia. W związku z tym, wśród działań znaleźć możemy plogging, wycieczki rowerowe, imprezy integracyjne wokół wybudowanej altany z butelek PET, ale również warsztaty w całej gminie z zakresu szeroko rozumianej ekologii, w tym zero waste, tworzenia chemii domowej i kosmetyków, robienia zabawek z surowców, które możemy znaleźć w każdym domu. Chcielibyśmy, aby realizacja projektu rzeczywiście wpłynęła pozytywnie na integrację mieszkańców oraz jeden z głównych problemów gminy związany z ekologią, jakim jest nadmierna produkcja śmieci. W związku z tym do realizacji projektu zapraszamy oprócz mieszkańców, także przedsiębiorców i NGO z terenu gminy Zielonki. Razem podejmiemy działania na rzecz poprawy istniejącego stanu próbując zmienić przyzwyczajenia konsumenckie zarówno przedsiębiorców jak i klientów.

Realizacja projektu ruszyła 1 kwietnia 2019 roku i obecnie jesteśmy na etapie działań organizacyjnych, w ramach których rekrutujemy osoby chętne do współpracy, tworzymy wizualizację oraz stronę internetową, na której pod adresem ekospołeczni.zielonki.pl już wkrótce znajdziecie Państwo szczegółowe informacje na temat działań, harmonogramu prac oraz zespołu ekozakręconych ludzi, którzy wspólnymi siłami przygotowali wyróżniony wniosek dotacyjny i będą realizowały projekt Ekospołeczni. Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie zachęcamy do kontaktu już teraz - potrzebujemy ekozakręconych ekospołecznych ludzi, którzy chcą dobrze spędzić czas i zadbać o nasze społeczne i naturalne środowisko.

Adam Dąbrowski

 

Więcej o projekcie: