Gra „Cuder” receptą na hazard

Rozpoczęliśmy kolejną zabawę w "Cudera". Ruszył nasz kolejny projekt profilaktyczny dofinansowany kwotą 60 tyś zł przez Ministra Zdrowia pt. "Program profilaktyki uzależnień behawioralnych „Gra profilaktyczna CUDER”".

W Polsce 61,4% osób powyżej 15 roku życia korzysta z internetu. Wśród tych osób 0,2% jest uznawana za uzależnione od internetu, a 1,5% Polaków znajduje się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia takiego uzależnienia, wśród nich dominują ludzie młodzi poniżej 25 roku życia oraz młodzież niepełnoletnia.

Na podstawie badań przeprowadzonych w szkołach na terenie gminy Zielonki w czerwcu 2013 r. w grupie młodzieży z klas szóstych szkół podstawowych wynika, że czas wolny od nauki młodzież spędza najchętniej w domu (69% uczniów tak zadeklarowało), z czego średnio 3 godziny spędzają przed komputerem lub telewizorem.

Projekt zwraca szczególną uwagę rodziców na problem nadużywania Internetu i komputera przez młodzież, co może prowadzić do powstania uzależnienia. Pokazujemy młodzieży, że równomierny rozwój człowieka stanowi doskonałą ochronę przed zagrożeniami i że gra CUDER jest „symulatorem rozwoju”- różne zachowania życiowe można przetrenować na planszy. Gra stanowi alternatywę dla przebywania w sieci oraz jest sposobem na rozwijanie kompetencji społecznych młodych ludzi i poprawianie relacji wewnątrz klasy w szkole. Zachęcamy młodzież do racjonalnego i bezpiecznego korzystania z sieci i komputera, a także wzmacniamy relacje w rodzinie poprzez rodzinne rozgrywki w grę planszową CUDER.